Uprawy
odmiany, warunki glebowe, zbiórUprawa brokułów

Brokuł jest warzywem podobnym do kalafiora ale posiada więcej cennych witamin i związków mineralnych takich jak bardzo duża zawartość soli mineralnych głównie żelaza i wapnia oraz witamin A i C.Brokuł w przekroju jest podobny do kalafiora jednak różni się tylko barwą róży która u brokuła jest zielona.

Odmiany: Wczesna,Średnio póżna i póżna.

Wymagania klimatyczne i glebowe
Brokluły są warzywami podobnymi do kalafiora jednak cechują się tym że nie muszą mieć dobrej gleby aby przynieść obfity plon.Jednak co do wilgoći i odporności na przymrozki brokuł i kalafior mają takie same cechy.

Brokuł jest odporny na mróz ale róze niezbyt gdyż po przymrozku róze ciemnieją i stają się bezwarościwe w witaminy.Przy odpowiednio niskich temperaturach róże stają się mniejsze i chamuje to ich rozwój a co w kosekwencji zmniejsza jakość i wielkośc plonów.Brokuł jest wrażliwy na wiatr.Pod uprawę brokuła nadają się gleby średniej klasy.

Stanowisko i nawożenie: Brokuł tak jak kapuste nie należy uprawiać po sobie nie częściej niż co 4 lata. Brokuły wczesne rosną początkowo powoli a więc możemy je posadzić między sałatą  lub innymi roślinami które usuwa się zanim brokuły podrosną.Pod koniec Maja możemy posadzić równierz między rosnącymi brokułami wczesne selery czy pory.Śródplonem w uprawie brokułów póżnych moze być fasola szparagowa,która kończy plonować,zanim rozrosną się brokuły.Brokuły uprawiamy w 1 roku po oborniku dając dużą dawke dochodzącą nawet do 65 kg na 10m2.Obornik dajemy na jesieni aby zdążył się rozłożyć przed posadzeniem roślin.Jednak sam obornik nie wystarczy i trzeba uzupełniać braki następującymi nawozami mineralnymi.Przed sadzeniem 200g saletrzaku,superfosfatu i tyle samo soli potasowej oraz saletry amonowej(dawka na 10 m2).Nawozy podajemy w 2 dawkach w odtępach co 2-3 tygodnie.Należy pamiętać że jeśli zmniejszamy dawkę obornika do 30 kg na 10 m2 to zwiększamy zapotrzebowanie na nawozy mineralne do 300 g na 10 m2.

Uprawa: Brokuły na zbiór wczesny siejemy w marcu do wcześniej przygotowanego insektu o temp 10-15 stopni celcjusza.w drugiej połowie kwietnia i na początku maja wysadzamy brokuły na pole w odstępach 50x50 cm.Dalsze wskazówki i chodowla brokuła jest taka sama jak w przypadku Kalafiora.Najlepszej jakości brokuły są brokuły póżne które są najmniej narażone na szkodniki i mszyce.

Zbiór: Zbioru dokonujemy w okresie wykształcenia się dorodnych i dużych róż kalafiorów. Należy pamiętać że zbioru należy dokonać przed przymrozkami,nawet jeśli nie są dobrze wykształcone róże kalafiorów.Jeśli nie dokonamy tego przed przymrozkami to kwiaty brokułów nam zciemnieją lub przemarzną.

Opłacalnoć produkcji
Opłacalność produkcji brokułów jest na dobrym poziomie.