Uprawy
odmiany, warunki glebowe, zbiórUprawa jabłek

Jabłko jest owocem o dużej zawartości błonnika i cukrów co stawia go na pierwszym miejscu wśród owoców najczęściej spożywanych w okresie zimy.

Odmiany:
-Cortland
-Papierówka
-Stark Earliest
-Melba
-James Grieve
-Prima
-Antonówka
-Lobo
-Spartan
-Jonagold
-Starking
-Golden Delicious
-Champion
-Idared
-Fireside
-Delikates
-Freedom
-Gloster
-Discovery
-Katja
-Ligol

Wymagania glebowe: Na posadzenie jabłoni nadaje się każdy rodzaj gleby.Należy jednak zaznaczyć że ziemia musi być zasobna w wodę która jest potrzebna roślinie do wzrostu i rozwoju. Jeżeli gleba jest słaba i nie magazynuje wody należy przed posadzeniem drzewka zrobić podkład pod ziemię aby ta lepiej przyjmowała wodę.

Rozstawa drzew: Jeżeli planujemy założenie większego sadu należy odpowiednio rozplanować sadzenie drzewek tak aby po posadzeniu i w okresie wzrostu miały maksymalne warunki do rozwoju.Planując założenie sadu należy wcześniej przemyśleć jaką formę przyjmą nasze drzewka.Jeśli planujemy drzewka posadzić i formować na kształt kulisty to zaleca się aby odległość jednego drzewka od drugiego (odległość między rzędami) wynosiła 6 m,a w rzędzie od 4 do 5 m. Odległość między rzędami dla jabłoni półkarłowych wynosi 4,5-5 m,a w rzędzie 3-4,5 m. Jeśli chodzi o jabłonie karłowe to odległość między rzędami wynosi 3-4 m,a w rzędach 2-3 m.

Utrzymywanie gleby i nawożenie:
Glebę pod drzewami utrzymujemy w czarnym ugorze,lub niszczymy chwasty za pomocą środków chemicznych.Jeżeli ktoś woli można pod drzewkami zostawić pas zieleni i gdy trawa od rośnie dokonać zabiegu koszenia trawy.Jednak koszenie trawy wiąże się z koniecznością częstego koszenia trawy gdyż trawa szybko odrasta.Gdy sadzimy drzewka należy (o ile jest taka możliwość) dać pod korzeń obornika który wzmocni nam drzewko.Jeśli nie dysponujemy obornikiem należy dać nawóz mineralny.Po upływie roku należy ponownie zasilić drzewka dodatkową dawką związków mineralnych.

Opłacalność:
W ostatnich latach opłacalność produkcji jabłoni jest na drastycznie niskim poziomie a to za sprawą coraz większej konkurencji na rynku europejskim oraz coraz droższym środkom chemicznych i mineralnych,które wykorzystujemy pod uprawę drzewek owocowych.