Uprawy
odmiany, warunki glebowe, zbiórUprawa kalafiorów

Częścią jadalną kalafiora jest róża. Wartość odżywcza kalafiora polega na dużej zawartości białka, soli mineralnych i witamin, przede wszystkim witaminy C

Odmiany: Wczesny, Letni i Jesienny

Wymagania klimatyczne i glebowe: Kalafiory charakteryzują się sporymi wymaganiami, co do klimatu i gleby. Najładniejsze róże wykształcają się w niezbyt wysokiej temperaturze i przy stałej umiarkowanej temperaturze powietrza oraz gleby. Kalafior jest odporny na mróz, ale róże niezbyt gdyż po przymrozku róże żółkną i stają się bezwartościowe w witaminy. Przy odpowiednio niskich temperaturach róże stają się mniejsze i hamuję to ich rozwój a co w konsekwencji zmniejsza jakość i wielkość plonów. Gdy są upalne pory to róże żółkną i tracą swoje wartości mineralne, a nadmiar wody idzie w liście. Podobne objawy mogą wystąpić, gdy kalafior posiada zbyt małą ilość wody. Kalafior jest wrażliwy na wiatr. Pod uprawę kalafiora nadają się gleby dobre i posiadające wysoki poziom próchnicy oraz gleby, które dobrze zatrzymują wodę.

Stanowisko i nawożenie: Kalafiora tak jak kapustę nie należy uprawiać po sobie nie częściej, niż co 4 lata. Kalafiory wczesne rosną początkowo powoli a więc możemy je posadzić między sałatą lub innymi roślinami, które usuwa się zanim kalafiory podrosną. Pod koniec Maja możemy posadzić również między rosnącymi kalafiorami wczesne selery czy pory. Śródplonem w uprawie kalafiorów późnych może być fasola szparagowa, która kończy plonować, zanim rozrosną się kalafiory. Kalafiory uprawiamy w 1 roku po oborniku dając dużą dawkę dochodzącą nawet do 65 kg na 10m2.Obornik dajemy na jesieni, aby zdążył się rozłożyć przed posadzeniem roślin. Jednak sam obornik nie wystarczy i trzeba uzupełniać braki następującymi nawozami mineralnymi. Przed sadzeniem 200g saletrzaku, superfosfatu i tyle samo soli potasowej oraz saletry amonowej(dawka na 10 m2).Nawozy podajemy w 2 dawkach w odstępach co 2-3 tygodnie. Należy pamiętać, że jeśli zmniejszamy dawkę obornika do 30 kg na 10 m2 to zwiększamy zapotrzebowanie na nawozy mineralne do 300 g na 10 m2.

Uprawa : Aby kalafiory były gotowe do zbioru wczesnego należy je wysiać do skrzynki w lutym. Należy pamiętać, że temperatura ma być umiarkowane to znaczy 12-15 stopni Celcjusza. Po uzyskaniu rozsady następuje sadzenie, które odbywa się w połowie kwietnia w odstępach 40x40 lub 45x45.W razie zbliżających się przymrozków należy przykryć młode kalafiory włókniną lub flanoliną, aby ochronić je przed mrozem i przemarznięciem. Jeżeli chodzi o zbiór średnio późny i późny nasiona kalafiora siejemy pod koniec maja aż do końca czerwca. Sadzenie rozsad odmian średnio późnych i późnych dokonujemy w lipcu, a zbioru dokonujemy w okresie października (przed przymrozkami).Kalafiory późne sadzimy w 50 cm odległościach. Należy zaznaczyć, że stosowanie osłon na kalafiory przyspiesza ich dojrzewanie.

Zbiór: Zbioru dokonujemy w okresie wykształcenia się dorodnych i dużych róż kalafiorów. Należy pamiętać, że zbioru należy dokonać przed przymrozkami, nawet, jeśli nie są dobrze wykształcone róże kalafiorów. Jeśli nie dokonamy tego przed przymrozkami to kwiaty kalafiorów nam zżółkną lub przemarzną

Opłacalność produkcji: Ceny za kalafior są satysfakcjonujące, lecz wiąże się to z bardzo częstym stosowaniem oprysków i nawożenia, aby kalafior posiadał wszystkie pożądane cechy i był zdrowy. Najlepszym sezonem cenowym był rok 2007, kiedy to rolnik mógł uzyskać średnią cenę około 1,50 za kg kalafiora. W roku 2008 cena ta spadła, ale była na przyzwoitym poziomie, co gwarantowało rolnikom zysk ze sprzedaży. Co do tego roku jeszcze nic nie wiadomo.