Uprawy
odmiany, warunki glebowe, zbiórUprawa marchwi

Marchew jest bardzo popularnym warzywem w Polsce a to ze względu na duża ilość cukrów oraz prowitaminy A oraz mniejszych ilości witamin takich jak B1,B2,PP,C i E. Oprócz witamin w marchwi występują również składniki mineralne takie jak żelazo, wapń, fosfor, czy potas.

Odmiany:
Wczesne, Średnio-wczesne, Późne

Wymagania klimatyczne i glebowe: Marchew jest specyficznym warzywem ze względu na wymagania glebowe, gdyż nie wymaga dobrej jakości gleby i znosi zarówno przymrozki jak i upały. Najlepsze jednak warunki do wzrostu i rozwoju marchwi jest temperatura 15-22 stopni celcjusza. Marchew jest rośliną potrzebującą znaczne ilości wapnia.

Stanowisko i nawożenie: Marchew nie przepada za obornikiem, jednak można go stosować tylko musi być spełniony warunek, że zasiejemy marchew dopiero po 2-3 latach od stosowania obornika. Gdy marchew posiejemy 1 rok po zastosowaniu obornika spowodujemy to, że marchew stanie się nie kształtna, będzie posiadała rozwidlone korzenie, będzie jaśniejszej barwy i będzie mniej smaczna, ale najgorszą niepożądaną cechą jest to, że będzie się źle przechowywała. Pod korzeń, czyli przed posianiem marchwi możemy zastosować nawozy mineralne takie jak saletrzak, superfosfat, saletra amonowa w ilości od 200 do 400 g na 10 m2.

Uprawa: Marchew na zbiór wczesny siejemy pod koniec marca lub na początku kwietnia. Głębokość siewu marchwi to 1-2 cm. Marchew wschodzi dość długo, bo od 3 do 5 tygodni. Należy pamiętać żeby uzyskać lepszą jakość marchwi należy ją systematycznie przerywać, gdyż jeśli tego nie zrobimy to marchew będzie mała i słabej jakości. Gdy przerwiemy marchew należy podsiać ją saletrą w celu lepszego wzrostu.

Zbiór: Marchew wczesną wyrywamy stopniowo w czerwcu i lipcu. Odmiany późne natomiast wykopujemy jednorazowo w okresie od końca września do połowy października. W celu sprzedaży marchwi dokonujemy selekcji.

Opłacalność produkcji: Cena, jaką uzyskujemy za marchew wczesną jest satysfakcjonująca i wynosi około 3,80-4,50 zł. Natomiast cena marchwi późnej jest różna i wynosi od 0,60 do 1,20 zł.