Uprawy
odmiany, warunki glebowe, zbiórUprawa porów

Częścią jadalną pora jest wydłużona cebula wraz z zgrubiałymi wybielonymi pochwami liściowymi tworzącymi łodygę rzekomą. Por zawiera bardzo dużo witamin A,C,B1,B2,PP oraz składników mineralnych wykorzystywanych jako przyprawy oraz składniki surówek i sałatek. Pory mają więcej białka niż cebula. Zaletą porów jest to, że bardzo dobrze zimują

Odmiany: Średnio późna i Późna

Wymagania klimatyczne i glebowe: Pory nie są wymagającymi warzywami pod względem ciepła. Jednak pory lubią chłodne i obfite opady deszczu. Pory są odporne na niskie  temperatury co jest ich bardzo dobrą zaletą. Gleba natomiast powinna być gliniasta zaopatrzona w pokłady próchnicy i wody.

Stanowisko i nawożenie: Pierwszą ważną informacją przed sadzeniem porów jest to, że nie należy ich sadzić po warzywach cebulkowych np: czosnek czy cebula. Przed posadzeniem porów możemy zastosować przedplony takie jak: szpinak czy rzodkiewka. Pory sadzimy pod koniec maja lub wcześniej o ile pogoda na to nam pozwala. Pory sadzimy na podłożu z obornika. Oprócz obornika stosujemy nawozy mineralne takie jak saletrzak, superfosfat, saletrę amonową w dawce 300-400 g na 10 m2.

Uprawa: Pory uprawiamy z rozsady jednak możemy wcześniej wysiać nasiona w ciepłe miejsce najlepiej do inspektu umiarkowanego. Pod koniec kwietnia aż do końca maja sadzimy rozsady pora do gruntu w odległości 25-20 cm. Przed posadzeniem należy pamiętać o skróceniu korzeni rośliny.

Możemy również wysiać pory bezpośrednio do gruntu (początek kwietnia),jednak po wschodach należy przerwać zbyt gęste miejsca i przesadzić w inne miejsce tak, aby odległość między jednym porem a drugim wynosiła 10-20 cm. Przesadzanie porów należy wykonać, gdy gleba jest wilgotna gdyż w innym przypadku uszkodzimy korzenie.

Zbiór: Zbioru dokonujemy przed nadejściem silniejszych mrozów. Pory wykopujemy z grządek (lub sprzedajemy)i przekopujemy do piwnicy lub w inne ciche i bez mroźne miejsce.

Opłacalność produkcji:

Brak informacji na temat tego rodzaju uprawy.