Uprawy
odmiany, warunki glebowe, zbiórUprawa rzepaku

Uprawa rzepaku w Polsce obecnie zajmuje około 6,5% w strukturze wszystkich zasiewów. Rzepak ozimy, bo taki jest bardziej preferowany w naszym kraju jest wymagającą roślina i narażoną na wiele szkodników i czynników atmosferycznych a szczególnie pod czas zbioru rzepaku.

W uprawę rzepaku należy włożyć wiele pieniędzy i czasu potrzebnego do pielęgnacji tej rośliny. Jednak wiele rolników nie rezygnuje z hodowli tej rośliny gdyż stanowisko po rzepaku pozostawia po sobie dobre stanowisko pod uprawę zbóż, jaki i uzupełnia poziom próchnicy w glebie. Jednak rzepak jest delikatną rośliną narażoną na wiele czynników jak owady, przymrozek, silne wiatry, które powodują pękanie łupin rzepaku i wypadanie nasion. Również zbiór tej rośliny jest pracochłonny i wymagający odpowiednich warunków.

Optymalne warunki glebowe dla rzepaku: Rzepak jest roślina lubiącą długie dni. Rzepak ozimy boi się mrozu i chłodnych dni jednak przed spadnięciem śniegu zaleca się, aby rzepak posiadał od 4 do 6 liści i aby pokrywa śnieżna wynosiła przynajmniej 10 cm co zapewnia nam prawidłowe zimowanie rośliny. Minimalna temperatura kiełkowania rzepaku wynosi 1 stopień celcjusza. Najgorszym etapem w rozwoju roślin rzepaku są wiosenne przymrozki i mroźne wiatry. Rzepak jest rośliną lubiącą duże ilości deszczu(520 mm na m2 w ciągu roku.

Uprawa, siew i zbiór:
Siew rzepaku jest zalecany po jęczmieniu ozimym, oraz roślinach motylkowych jak np:konczyna. Rzepak lubi ciepłe i nasłonecznione dni oraz obfite opady deszczu podczas wzrostu i rozwoju. Rzepak jest rośliną wymagającą wielu zabiegów i dobrego nawożenia. Rzepak ozimy jest narażony na wiele zagrożeń ze strony owadów czy innych szkodników oraz czynników atmosferycznych.

Najgorszym czynnikiem atmosferycznym podczas dojrzewania rzepaku są opady deszczu, silny wiatr i grad, które powodują zniszczenie łupin rzepaku i wypadanie nasion, dla tego w tym celu stosuje się środki chemiczne zapobiegające otwieraniu łuszczyn pod wpływem tych czynników. Zbiór rzepaku również musi być przeprowadzony staranie oraz kombajn musi być wyposażony w stół do rzepaku, który gwarantuje nam zmniejszenie strat rzepaku podczas zbioru rośliny. Siew rzepaku ozimego należy przeprowadzić w II-III dekadzie Sierpnia. Natomiast zbiór odbywa się II-III dekadzie Lipca.

Siew rzepaku a opłacalność ?
Na dzień dzisiejszy cena w punktach skupu nie jest zadowalająca, ale w tym roku może się coś zmieni a to za sprawą zmniejszenia produkcji w naszym kraju i coraz większe zapotrzebowanie i na nowe źródła pozyskiwania alternatywnych źródeł energii, na które Unia Europejska kładzie duży nacisk. Co roku produkcja tego paliwa ma się zwiększać a co i za tym idzie to będzie następowała coraz większa potrzeba zwiększania plantacji rzepaku w Polsce i wzrost cen w punktach skupu rzepaku.