Uprawy
odmiany, warunki glebowe, zbiórUprawa selera

Seler wykorzystywany jest w kuchni jako przyprawa i składnik różnego rodzaju surówek i sałatek. Seler sam w sobie nie zawiera dużo witamin, ale jest cennym składnikiem potasu i białka.

Odmiany: Wczesna i Późna

Wymagania klimatyczne i glebowe: Seler ma duże wymagania co do wody. Jednak jest odporny na upały i doskonale rośnie w chłodne dni. Najlepszy plon daje na glebach gliniastych, żyznych i próchnicznych.

Stanowisko i nawożenie: Gleby, które posiadają mniejszą ilość próchnicy dobrze jest nawozić sporą ilością obornika. Jeśli sadzimy selery rok po oborniku to możemy zastosować tu przed plony takie jak: kalarepa czy szpinak. Jeśli selery przed posadzeniem nawoziliśmy obornikiem w ilości 30-40 kg na 10 m2 to należy podać również nawozy mineralne w dawce około 300-400 g na 10m2.Selery podsypujemy nawozem mineralnym dwu lub trzy krotnie w zależności od rodzaju gleby.

Uprawa: Selery przygotowujemy wcześniej w inspekcie o temp 15-28 stopni Celcjusza. Nasiona wysiewamy pod koniec lutego. Gdy selery wypuszczą dwa listki wówczas możemy je po pikować. Selery sadzimy do gruntu w połowie maja w rozstawie 40x20 cm. Selery sadzimy płytko i po posadzeniu należy ich od razu podlać. W okresie suszy nie należy zapominać o bardzo częstym podlewaniu roślin.

Zbiór:
Przerywają selery lub wyrywając je do bezpośredniego spożycia należy je przerywać, co drugą roślinę, tak aby pozostałe rośliny miały miejsce na rośniecie. Przechowywanie selerów odbywa się w kopcach najlepiej w piwnicy