Uprawy
odmiany, warunki glebowe, zbiórUprawa winogron

Winorośl zawiera 12-25 % cukrów,4-10% kwasów organicznych oraz niezbyt dużo witamin takich jak B1,B2,B6,B12,P,PP i C. Owoce winorośli działają wzmacniająco i odżywczo ze względu na zawartość cukrów w owocach. Z winorośli wytwarza się wszelkiego rodzaju wina ,koniaki, soki, konfitury oraz z pozostałości winogron rodzynki.

Odmiany:
-Aurora
-Bianca
-Hibernal
-Jutrzenka
-Muskat Odeski
-Seyval Blanc
-Sibera
-Cascade
-Leon Millot
-Marechal Foch
-Regent
-Rondo
-oraz wiele innych ponad 60 odmian.

Wymagania glebowe: Winorośl dobrze rośnie na każdego rodzaju glebie. Jednak rodzaj gleby będzie wpływał na jakości i wielkość plonów. Istnieje wiele odmian winorośli, które są przeznaczone na różnego rodzaju gleby, a więc przed posadzeniem możemy sobie sprawdzić wcześniej, jaka odmiana pasuje dla naszej gleby. Winorośl jest narażona na przymrozki a więc należy je sadzić na wzgórzach i terenach dobrze nasłonecznionych.

Sadzenie: Sadzonki winorośli sadzimy głęboko ok.20 cm. Sadzonki sadzimy na jesieni (październik, listopad),co sprzyja nam dobremu przyjęciu. Odstępy między krzewami w rzędach wynoszą od 08-1,5 m. Szerokość międzyrzędzi jest różna w zależności od rodzaju zbioru(mechaniczny lub ręczny), ale najczęściej wynosi od 2-2,5 m.

Pielęgnacja i uprawa: Sadzonki winorośli sadzimy w rzędach i robimy im podpory składające się z trzech drutów, które znajdują się, co 50 cm od podłoża ziemi. Cała konstrukcja z drutów ma za zadanie podtrzymywanie winorośli oraz bardzo dobre naświetlenie gron winogrona.

Najważniejszym czynnikiem pielęgnacyjnym jest przycinanie pędów nawet 4-5 razy w ciągu okresu wegetacyjnego. Cięć dokonujemy na zimę, wiosnę i podczas lata (przycinanie) Cięcie zimowe wykonujemy od początku listopada do końca lutego pozostawiając tylko pędy owocujące pozostałe pędy wycinamy. Cięcie wiosenne wykonujemy w maju, usuwając pędy słabe, zbyt liczne i te, które nie zawiązały owoców. Ciecie Letnie wykonujemy przez całe lato od czerwca do końca sierpnia wycinając pędy ponad zawiązanymi owocami. Cięcie letnie powtarzamy nawet 3-4 krotnie.